top of page

Nowy psiak w domu - kompletujemy wyprawkę

Jak przygotować się na szczeniaka?

To pytanie zadaje sobie każdy przyszły opiekun malucha, a ja sama parę miesięcy temu również stałam przed tym dylematem i mimo, że już mam jednego psiaka i powinnam wiedzieć co się przydaje, a co nie, to od momentu gdy w moim domu pojawił się Bailey, minęło już sporo czasu, a branża zoologiczna bardzo się rozwinęła. Kompletując wyprawkę dla drugiego psiaka moja lista wydatków była skrócona, ponieważ sporo rzeczy miałam już w domu, jednak i tak była dosyć długa i razem ze spisem przydatnych przedmiotów przeglądałam sklepy zoologiczne.

Głównym i najważniejszym wydatkiem jest jedzenie, w każdym sklepie znajdziemy spory wybór karmy dla kota oraz karmy dla psa, jednak nie wystarczy wybrać pierwszą lepszą z półki, bo karma karmie nie równa. Wybierając karmę dla swojego psiaka należy na początku zdecydować jaki sposób żywienia, będzie nam odpowiadał czy decydujemy się na mokre karmy czy suche? Wersja bardziej budżetowa to karma sucha, jednak na jej jakości nie należy oszczędzać, bo skład karmy ma ogromne znaczenie, a to co je nasz psiak wpływa na jego zdrowie, jednak o tym jak interpretować składy możecie przeczytać tutaj.


Kolejne na liście są miski na wodę i jedzenie, jednak poza nimi polecam także kupić jakąś zabawkę do aktywnego zdobywania jedzenia takie jak maty węchowe w przypadku karmy suchej oraz maty do lizania dla karmy mokrej. Zabawki te poza znacznym spowolnieniem zjadania posiłku przez psiaka, a co za tym idzie zmniejszenia ryzyka zapowietrzeń oraz bóli brzuszka dodatkowo męczą i uspokajają psiaka gdyż 15 minut węszenia odpowiada nawet godzinie spaceru, a w przypadku szczeniaka, wyciszenie jest często pożądane.


Oczywiście na liście nie mogło zabraknąć także zabawek, jednak z ich ilością nie należy przesadzać, gdyż nie wiemy co polubi nasz psiak, gdyż tyle ile szczeniąt tyle preferencji i gdy Bailey od małego jest fanem wszelkich pluszowych maskotek z piszczałkami, tak Ciri zdecydowanie wybiera gumowe piłeczki i gryzaki. Kupując zabawki dla naszego pupila nie należy oszczędzać, gdyż od ceny nieraz zależy jakość, a co za tym idzie bezpieczeństwo. Zabawki z taniej gumy bardzo szybko zostaną zniszczone, a co za tym idzie niosą także ryzyko zjedzenia przez malucha i zachłyśnięcia się. W naszym przypadku najtrwalsze okazały się zabawki firmy KONG oraz piłeczki Liker, które dwa psiaki później nadal są z nami.


Oczywiście nie może zabraknąć zestawu spacerowego, bo w końcu z psiakiem na spacer wychodzić trzeba, a akcesoria spacerowe to bezpieczeństwo. Wielu nowych właścicieli ma dylemat co kupić? szelki czy obroża? I jak dobrać rozmiar, w momencie kiedy psiaka jeszcze nie ma z nami? W przypadku rozmiaru najlepiej poprosić hodowcę o podanie obwodów szczeniaka i na ich podstawie dobrać akcesoria, a co do ich typu to zazwyczaj w przypadku szczeniąt zaleca się obrożę, by nauczyły się prawidłowo chodzić na smyczy. Oczywiście szelki także można zakupić, jednak warto pamiętać żeby były one dostosowane do budowy anatomicznej psiaka i nie blokowały ruchu przednich łap, najlepsze są szelki z paskami które u góry łączą się w kształt litery „Y”. Warto jednak pamiętać, że szelki nie będą nam towarzyszyć na każdym spacerze i najlepiej sprawdzą się na dłuższych trasach i w momentach kiedy będziemy puszczać psiaka na lince, by uczyć odwołania.

Wybierając smycze na początku najlepiej kupić taką, która ma możliwość przepięcia i regulacji długości, jest ona najbardziej uniwersalna i sprawdzi się zarówno w mieście jak i w terenie. Warto pamiętać, żeby przy smyczy znalazł się także pojemnik na woreczki na odchody, ponieważ sprzątanie po swoim psiaku, jest bardzo ważne.


Pierwszym wydatkiem, który mnie ominął, ale czeka każdego nowego opiekuna jest legowisko – W moim domu są 3 legowiska, więc, każdy psiak ma swoje, a my i tak nadal mamy nadwyżkę. Psiak powinien mieć swoje miejsce i mimo, że wiemy, że psiak będzie spać z nami w łóżku to legowisko sprawdzi się jako miejsce wyciszenia, czy podawania różnych aromatycznych gryzaków ;)

Wybierając legowisko powinniśmy pomyśleć przyszłościowo i dobrać je do szacunkowych wymiarów psiaka, bo o ile wszystkie legowiska dla szczeniąt są niezwykle urocze, to w przypadku większych ras psiaki szybko z nich wyrastają. Poza rozmiarem ważny jest także materiał z jakiego jest wykonane, ważne jest by można było je łatwo wyczyścić, a najlepiej całkowicie rozebrać i wrzucić pokrowiec do pralki, bo utrzymanie czystości przy szczeniaku, to wyższa szkoła jazdy, a legowiska często stają się ofiarami wpadek z pęcherzami.



Kolejnym wydatkiem, którego nie musiałam ponosić są akcesoria do higieny, jako że mam już jednego cocker spaniela, to nasz asortyment pielęgnacyjny był już rozbudowany. W kosmetyczce każdego psiaka powinien znaleźć się: dobrej jakości szampon dla szczeniąt i mimo, że mówi się że małych psiaków nie powinno się kąpać, to nigdy nie wiemy, kiedy zdarzy się wypadek i naszego psiaka trzeba będzie wyczyścić. W naszym przypadku przez pierwsze 2 miesiące Ciri była regularnie obsikiwana przez starszego brata… Poza szamponem nie może zabraknąć szczotek oraz grzebienia, mimo że u szczeniąt sierść nie jest spektakularnej długości i nie jest tak podatna na kołtunienie, to warto jest go przyzwyczajać od małego, do pielęgnacji. Szczoteczka i pasta do zębów także jest ważna, ponieważ o psie zęby również trzeba dbać, bo od zębów zaczyna się wiele chorób, a przecież chcemy by nasz pupil był zdrowiem i cieszył się życiem, do tego zabiegu także warto przyzwyczajać od wieku szczenięcego.


Najważniejsze - dużo cierpliwości, której nie da się kupić, niestety pierwsze tygodnie ze szczeniakiem mogą być przytłaczające, ale z czasem jest lepiej, więc ucałujcie swojego psiaka w nos i zapamiętajcie te chwile, bo wiek szczenięcy to jednocześnie najgorszy i najpiękniejszy okres.


Comments


bottom of page